Často kladené otázky

Často kladené otázky

Tu nájdete odpovede na najčastejšie kladené otázky od našich zákazníkov.


Všeobecne platí, že matné povrchové úpravy sa časom vyleštia a lesklé naopak zmatnia. Pri kombinácii lesku a matu bude časom rozdiel povrchových úprav ustupovať, až sa raz zjednotia. V prípade lesklej povrchovej úpravy sa nevyhnete drobným škrabancom na povrchu, ktoré spôsobuje každodenné nosenie. Dôležité je, aby ste sa tým neobmedzovali, keďže sa vždy dajú škrabance odstrániť vyleštením obrúčky.

Áno, ponuku našich svadobných obrúčok si môžete vyskúšať na predajni v Trenčianskych Tepliciach alebo v Novom Meste nad Váhom. Pri každom modely svadobných obrúčok v našom e-shope nájdete riadok s názvom „Vzorka na predajni“, pri ktorom je uvedená predajňa, v ktorej sa daný model nachádza. V prípade, že máte vybraných viac modelov a nie všetky sa nachádzajú na danej predajni, ktorú plánujete navštíviť, vieme vám na konkrétny dátum presunúť daný model obrúčok. V prípade záujmu sa, prosím, informujte na: info@zlatnictvopanaks.sk

Ak máte akýkoľvek problém s objednávkou, kontaktujte nás na náš e-mail: eshop@zlatnictvopanaks.sk a tel.čísle +421 (0) 905 880 111.

Pri nákupe svadobných obrúčok Vám poskytneme každé 2 roky čistenie, preleštenie a obnovu povrchovej úpravy v rámci servisu.

Dodatočná úprava veľkostí svadobných obrúčok je v našom zlatníctve vzhľadom k náročnosti procesu spoplatnená. O výške poplatku za úpravu veľkosti rozhoduje faktor spôsobu úpravy veľkosti obrúčky, o ktorom sa prosím informujte zaslaním fotky obrúčok na e-mail: info@zlatnictvopanaks.sk

Dodatočná úprava veľkosti zásnubného prsteňa je prvýkrát zdarma.

Paládium je drahý kov šedivo-bielej farby, ktorý u nás nie je zatiaľ veľmi rozšírený ako materiál v šperkárstvach. Vo svete však získava väčšiu obľubu predovšetkým vďaka svojim vlastnostiam. Používame zliatinu PD 500 a PD 950 s obsahom ruthenia, táto zliatina je antialergénna a nevyvoláva tak alergické reakcie.

Paládiova zliatina má podobné mechanické vlastnosti ako zlato, oproti bielemu zlatu vyniká predovšetkým vyššou bielosťou (nie je potreba galvanicky rhodiovať). Je to teda veľmi vhodná zliatina pre výrobu svadobných obrúčok a cenovo dostupnejšia ako biele zlato.

Áno, vyrábame šperky podľa vašich predstáv a vášho dizajnu. Po konzultácií s našimi odborníkmi Vám vieme vytvoriť vysnívaný šperk. Disponujeme možnosťou 3D technológie kde Vám šperk nadizajnujeme, kde ho vidíte a môžete si ho doladiť podľa svojich požiadaviek. Keď je dizajn šperku hotový môže sa dať odliať. Táto technológia je veľmi presná a precízna.

Následne ho ručne opracovávame, dokončujeme a osádzame kamene – diamanty alebo polodrahokamy. Výnimočnými šperkami sú kúsky, ktoré sa od prvého momentu vyrábajú výhradne ručne, tým získavajú jedinečnosť a exkluzivitu na trhu.

Treba myslieť na to, že vyrobiť šperk na zákazku je časovo náročnejšie a preto odporúčame objednávku riešiť s dostatočným časovým predstihom.

Na všetky šperky, zakúpené v našom e-shope poskytujeme 2 ročnú záruku. Pri nákupe svadobných obrúčok získavate doživotnú záruku na kamene vsadené v obrúčkach bez ohľadu na to či je kameň zirkón alebo diamant.

Svadobné obrúčky sa vyrábajú najčastejšie zo 14 karátového zlata (zlato 585), stále obľúbenejšieho paládia (PD 500, PD 950), platiny (PT 950) a z 18 karátového zlata (zlato 750). Najväčšou novinkou na Európskom trhu, ktorú prinášame ako jediné zlatníctvo na Slovensku je materiál 14 karátové zlato s prímesou paládia 14 % alebo 19,5 %. Tento materiál má výhodu oproti klasickému 14 karátovému bielemu zlatu, že sa nemusí upravovať vrstvou rhódia a tak sa obrúčky vyrobené z takéhoto materiálu stávajú veľmi praktické a bez údržbové.

Zásnubné prstene vyrábame najčastejšie zo 14 karátového zlata, platiny (Pt 950) či z 18 karátového zlata.

Pre pohodlnejšie nosenie majú všetky modely bombirovanie tzn. vnútorné zaoblenie. Svadobné obrúčky sú v našej ponuke v týchto profiloch. V prípade zmeny profilu nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle: 0905 983 995 alebo emailom na vyroba@zlatnictvopanaks.sk

Áno. Vzhľadom k tomu, že vlastníme zlatnícke dielne, poskytujeme možnosť čistenia šperkov. Šperk môžete priniesť na jednu z našich predajní, alebo nám ho môžete zaslať na adresu: Zlatníctvo Panaks, Selec 320, 913 36 Selec.

Odporúčame používať roztoky a handričky na čistenie.

Áno, vykupujme staré šperky a to zlomkové zlato i striebro.

Často sa stretávame najmä pri diamantových šperkoch s otázkami zákazníkov, či je v danom šperku naozaj vsadený diamant parametrov, ktoré sú uvedené na certifikáte. So 100%-nou istotou môžeme konštatovať, že tomu tak je a tieto parametre sa dajú kedykoľvek skontrolovať (napr. súdnym znalcom alebo gemológom).

V prípade záujmu zákazníka máme ešte čosi naviac. Pri diamantoch s medzinárodným certifikátom od spoločnosti GIA alebo HRD (ktorých hmotnosť je nad 0,30 ct) môže byť na požiadanie zákazníka na rundiste kameňa laserom vypálené číslo certifikátu. Priamo pri prevzatí šperku na jednej z našich prevádzok si môže zákazník veľmi jednoducho porovnať číslo certifikátu a číslo vypálené na rundiste diamantu.

Označenie briliant je dnes tak úzko spojené s minerálom diamantom, že ľudia hovoria o briliante, keď majú na mysli minerál diamant. Popis briliant bez uvedenia minerálu sa používa vtedy, ak sa jedná o pravý diamant. Označenie briliant je zároveň najčastejšie používaným typom brusu diamantov.

Zirkón je syntetický kameň, briliant je prírodný diamant. Hlavnou nevýhodou zirkónu pred diamantom je jeho životnosť. Zirkón časom stráca lesk, vadí mu kyslé prostredie, slaná voda… Má relatívne nízku tvrdosť, preto sa fazety brusu obrúsia a to všetko má za následok postupnú stratu lesku, ktorú zaregistrujete napríklad po piatich rokoch pri zrovnaní s novým zirkónom či briliantom. Briliant (vybrúsený diamant do guľatého brusu) bude stále rovnaký. Celý váš život bude žiariť leskom a dodá vášmu šperku trvalú hodnotu.

Diamant je surový neopracovaný kameň a briliant je diamant opracovaný a vybrúsený aby odrážal čo najviac svetla. Okrúhly briliantový výbrus má presne 57 plôch (faziet). Najčastejšie používaný brus diamantu je brus briliant. Iné brusy sú napríklad ovál, markýza, srdce, princes, atď.

Štandardne používame diamanty čistoty SI 1, farby G alebo H. Na základe priania zákazníka osadíme do šperkov diamanty lepších alebo horších parametrov. V prípade záujmu nás kontaktujte radi vám vypracujeme cenovú ponuku.

Ku všetkým šperkom zakúpeným od našej spoločnosti, v ktorých sú vsadené diamanty alebo drahé kamene obdržíte certifikát, na ktorom sú podrobné rozpísané jednotlivé parametre kameňov ako sú hmotnosť v carátoch, čistota, farba a brus. Vo väčšine prípadov sú certifikáty vystavené našimi dodávateľmi diamantov/drahých kameňov (diplomovaným gemológom), alebo sú vystavené priamo výrobcom daného šperku.

Podobu certifikátu so slovenským prekladom si môžete pozrieť tu.

V prípade záujmu môžete pri diamantoch väčších ako 0,30 carátu obdržať certifikát od najrenomovanejších svetových gemologických laboratórií ako sú GIA, HRD, IGI alebo EGL.

• Pozrite sa na diamant a jeho usporiadanie cez lupu
Po prvé, väčšina diamantov je vyrobených v prírode, to znamená, že sa pozeráte aj na určité nedostatky uhlíka. Falošný kameň by bol ideálne – úplne dokonalý. Keď hľadíte na diamant cez lupu, skutočný kameň má mať ostré hrany, a falošný kameň má zaoblené hrany

• Obrúste šmirgľový papier o kameň
Diamanty sú jedným z najtvrdších materiálov, a diamant nebude poškriabaný od drsného povrchu. “Ak je to diamant, zostane perfektný, ak je to kubický zirkón, bude poškriabaný

• Vykonajte test hmly
Nadýchajte horúci vzduch na diamant rovnakým spôsobom, ako keby ste chceli zahmliť zrkadlo v kúpeľni. Falošný diamant podľahne zahmlievaniu za krátku dobu, skutočný diamant však nie, pretože diamant nedrží teplo.

• Držte diamant vo svetle, uvidíte ako iskrí
Spôsob, akým diamanty odrážajú svetlo je jedinečný. Vo vnútri kameňa diamant iskrí sivo a bielo (známe ako “brilantnosť”) zatiaľ čo mimo klenot, bude odrážať dúhové farby na ostatné povrchy (táto rozptýlená svetla je známa ako “oheň “). Falošný diamant bude mať dúhové farby, ktoré môžete vidieť v diamante.

• Pozrite sa na lom kameňa
Diamanty sú tak iskrivé kvôli spôsobu, akým sa lámu a ohýbajú svetlo. Sklo, kryštáľ a kubický zirkón môžu napodobňovať diamantový lesk, ale majú oveľa nižšie indexy lomu. To znamená, že ak kameň nie je v zasadení, môžete ho umiestniť cez noviny a svetlo sa rozptýli vo vnútri skutočného diamantu, a zabráni čiernemu odrazu. Falošný diamant nechá čierny presvitať, a môžte dokonca byť schopní prečítať slovo v závislosti na veľkosti falošného kameňa. Ak ste stále neistý, obráťte na miestne klenotníctvo, ktoré vedie uznávaný gemologista v meste, ktorý je expert na diamanty.

Všetky kamene sú fasované ručne pod mikroskopom čo je v súčasnosti najmodernejšia dostupná technológia, ktorú používajú aj najrenomovanejšie svetové spoločnosti ako Cartier, Chopard, Tiffany atď. Preto k uvoľneniu prípadne vypadnutiu kameňov takmer vôbec nedochádza. Samotné uvoľnenie, prípadne vypadnutie kameňa môže byť teda dôsledkom mechanického poškodenia prsteňa, kazu v materiály alebo odzrkadlením silného nárazu prípadne veľmi zlého zaobchádzania s prsteňom/šperkom.

V prípade ak by predsa len k niečomu takému prišlo s určitosťou vyriešime daný problém k spokojnosti zákazníka. V prípade potreby nás kontaktujte na tel. čísle 0905 983 995 alebo e-mailom na vyroba@zlatnictvopanaks.sk

Áno. Všetky výrobky z bieleho zlata sú vzhľadom k faktu, že prirodzená farba bieleho zlata nie je biela povrchovo upravované vrstvou rhódia. Laicky povedané – biele zlato je ako keby na povrchu „nalakované“ vrstvou rhódia aby získalo absolútne bielu farbu. Rhódium je vzácny strieborno biely tvrdý kov, ktorý patrí do platinovej skupiny kovov.

Pri všetkých typoch šperkov s výnimkou prsteňov nie je potrebné počas celej doby ich životnosti obnovovať povrchovú vrstvu rhódia novou vrstvou. Čo sa týka dĺžky životnosti povrchovej vrstvy rhódia je to vždy individuálne a závisí od spôsobu nosenia šperkov. Pri prsteňoch môže byť životnosť povrchovej úpravy na najnamáhanejších častiach od 6 mesiacov do 5 rokov. Všetko ako je spomenuté vyššie závisí od spôsobu nosenia a starostlivosti o šperky. Medzi službami, ktoré poskytujeme svojim zákazníkom je možnosť kedykoľvek obnoviť povrchovú vrstvu rhódia aby ich šperk opäť vyzeral ako nový.

Áno, prostredníctvom nášho e-shopu je možné zakúpiť aj jeden kus obrúčky.

Áno, je možné dodatočne gravírovať text do obrúčok podľa požiadaviek zákazníka. Táto služba je však spoplatnená podľa aktuálneho cenníka. O cene sa prosím informujte na vyroba@zlatnictvopanaks.sk

V obrúčkach je možné text aj pregravírovať, čiže zmeniť pôvodné gravírovanie v obrúčke.

Čo sa týka gravírovania z vnútornej strany prsteň/obrúčky nie je v tom žiaden problém a všetci naši zákazníci majú danú službu bez ohľadu na dĺžku textu bezplatnú.

Pri prsteňoch to musí samozrejme dovoliť ich vnútorná šírka. Čo sa týka typu písma používame klasické písané alebo tlačené písmo.

Nie, nakoľko objednávka svadobných obrúčok je vždy individuálny šperk, ktorý je vyrábaný na mieru.

V prípade ak vám to čas a vzdialenosť dovoľuje navštívte niektorú z našich kamenných predajní kde vám prsteň na počkanie vymeníme za prsteň vo vami požadovanej veľkosti (samozrejme ak bude daný model vo vami požadovanej veľkosti skladom).

V prípade, že vami požadovanú veľkosť nebudeme mať skladom upravíme vám veľkosť (zväčšíme alebo zmenšíme) prsteňa v priebehu 3 až 5 dní. V prípade potreby je tu aj možnosť upravenia veľkosti prsteňa na počkanie. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel. čísle 0905 983 995 alebo e-mailom na vyroba@zlatnictvopanaks.sk

V prípade, že ste prsteň zakúpili cez e-shop a čas a vzdialenosť Vám nedovoľuje osobnú návštevu našich predajní, zašlite nám prsteň na adresu našich dielní (Zlatníctvo Panaks, Selec 320, 913 36 Selec) a do vnútra obálky priložte na kúsok papiera napísanú veľkosť za akú potrebujete váš pôvodný prsteň vymeniť. V priebehu 3 pracovných dní máte prsteň naspäť vo Vami požadovanej veľkosti.

Asi najčastejšia otázka pánov v prípade, že chcú uskutočniť zakúpenie prsteňa bez znalosti veľkosti svojej partnerky. Je tu viacero možností ale najpresnejšou zo všetkých je zmeranie vnútorného priemeru prsteňa s presnosťou na jedno desatinné miesto (tabuľka veľkostí). V takomto prípade budete mať 100 % istotu, že prsteň sadne ako uliaty.

V prípade, že zakúpenie prsteňa nemá byť prekvapením pomôžu Vám naše pomôcky na zmeranie obvodu prstu:

1. Urobte odtlačok

Pokiaľ sa prezlieka, obvykle nechá svoje prstene ležať. Využite situáciu a urobte z jedného z nich odtlačok, napr. do kúsku mydla, do kúsku plastelíny alebo chleba. Všetky tieto odtlačky poslúžia ako spoľahlivé meradlo.

2. Obkreslite si ho

Obtiahnite si vnútrajšok prsteňa tužkou na kúsok papiera, táto technika vyžaduje dlhší čas než predchádzajúci a je dôležité obkreslenie.

3. Nasaďte si ho

Jednoducho si nasaďte jej prsteň na svoj prst a na mieste, kedy už nepôjde ďalej, si urobte čiarku. Pozor na následné umytie rúk.

4. Požičajte si ho

Pokiaľ máte istotu, že jej nebude prsteň chýbať, požičajte si ho a dobehnite k najbližšiemu klenotníkovi. Ten vám už povie, aké číslo prsteňa Vaša drahá potrebuje.

5. Tabuľka veľkostí

Vnútorný priemer (mm)Veľkosť prsteňa
SRUSAUK
13,70432,5E
14,00
443F
14,30
453G
14,60463,5G 1/2
15,00474H
15,30484,5I 1/2
15,60495J
15,90505,5J 1/2
16,20516L
16,60526M
16,90536,5M
17,20547N
17,50557O
17,80567,5P
18,10578Q
18,50588,5Q 1/2
18,80599R 1/2
19,10609S
19,40619,5S 1/2
19,706210T 1/2
20,106310,5U 1/2
20,406411V
20,706511W
21,006611,5W 1/2
21,306712X 1/2
21,606812,5Y
22,006913Z 1/2
22,307013Z
22,,607113,5-
22,907214Z 2
23,207314-
23,607414,5Z 4
23,907515-

Nenašli ste odpoveď

na Vašu otázku? Neváhajte nás kontaktovať.

error: Upozornenie: Obsah je chránený proti stiahnutiu!